Фильтр по блогу

Огляд ЦАП/підсилювача FiiO KA2 – доповнюючи музичний тріумвірат

11 Ноября 2022
834
0
Обзоры
Огляд ЦАП/підсилювача FiiO KA2 – доповнюючи музичний тріумвірат
Клочко Віталій
Независимый эксперт. Аудиофил.
102
45

Випуском нового ЦАП/підсилювача КА2 в форматі USB-dongles компанія FiiO логічно доповнила свій модельний ряд, який на даний момент складається з трьох пристроїв: KA1, FiiO KA2 і KA3. По факту всі ці компактні музичні «свистки» випущені дочірньою фірмою Jade Audio, яка вчергове протягом року нагадала про свої товари. Мені довелося робити огляд як старшого FiiO KA3, так і найменшого КА1. Якщо модель КА3 залишила по собі приємні враження, то FiiO КА1 здався мені спрощеним варіантом пристрою з сертифікатом Hi-Res Audio. Тому особисто мене цікавив пошук відповіді на прогнозоване запитання – чи можна вважати КА2 «золотою» серединою USB-dongles від FiiO? Саме про це і розповім у даному огляді.

Технічні характеристики FiiO KA2:

  • ·                  Модель ЦАП: два CS 43131 Cirrus Logic;
  • ·                  Вихідна потужність (32 Ом): 153 мВт;
  • ·                  Частота дискретизації: 384 кГц/32 бит/DSD256;
  • ·                  Вихід на навушники: балансний 4,4 мм;
  • ·                  Роз’єм для з’єднання з джерелом звуку: USB-Type C (окремо є версія з lightning port);
  • ·                  Вбудований акумулятор: відсутній;
  • ·                  Розміри: 40х15х12 мм;
  • ·                  Вага: 12,3 г;
  • ·                  Довжина кабелю: 70 мм

Однією з найважливіших технічних особливостей КА2 є наявність лише одного балансного 4,4 мм виходу на навушники. За габаритами і вагою, КА2 майже повністю співпадає з попереднім КА1, однак відрізняється від КА1 кількістю і виробником ЦАПів. В порівнянні з КА1, у КА2 використовуються два CS 43131 від Cirrus Logic, а потужність втричі більша.

Упаковка і комплектація

 

Інформація в цьому розділі не буде відрізнятися оригінальністю, оскільки упаковка КА2 максимально повторює таку для КА1. Той же чорний картон, те ж саме глянцеве зображення пристрою на титульній стороні, ті ж самі логотипи FiiO і Jade Audio і така ж сертифікація від Hi-Res Audio. Назва моделі, відсутність логотипів MQA і ESS стали тими відмінностями, що відрізняли зовнішню упаковку КА2 від КА1.

 

Всередині коробки в пінозахисті знаходиться КА2 та окремо перехідник з type-C на USB type-А. Також в комплекті присутня інструкція користувача. Комплектація виглядає стримано, але є все необхідне як для з’єднання зі смартфоном, так і з комп’ютером.

Дизайн та ергономіка

 

Звичайно FiiO не були би FiiO, якщо б опис маленького КА2 обійшовся без однієї з улюблених компанією фраз – Industrial design. До цього ще й додали – All-metal construction. Отже, як ви зрозуміли, корпус КА2 є повністю металевим. Він чорного кольору, з повздовжніми канавками.

 

Торці КА2 на офіційному сайті FiiO золотого кольору, але в моєму екземплярі вони були кольору metallic. На одному торці – балансний вихід 4,4 мм на навушники; на іншому – нез’ємний короткий дріт, термінований роз’ємом type C.  На верхній грані розміщено вже відомий RGB-індикатор в формі кола, на який можна орієнтуватися для визначення частоти дискретизації сигналу.

 

Будь-які фізичні органи керування на самому КА2 відсутні (про програмні розповім у розділі «Функціональність»). Невеличкий розмір КА2 робить його зручним для користування зі смартфоном та майже непомітним на столі при з’єднанні з ноутбуком. Єдине, якщо ноутбук, наприклад, стоїть на підставці для охолодження, то за рахунок короткого дроту КА2 може нібито звисати. Під час роботи КА2 помірно нагрівається.  

Функціональність

Застереження. При першому під’єднанні КА2 до комп’ютера гучність за замовчуванням  виставлена на 100%. Тому необхідно спочатку відрегулювати оптимальний рівень звуку, а вже потім одягати навушники. Також зазначу, що КА2, на відміну від молодшого КА1, не підтримує формат MQA.

Підключення до Android-смартфону

Перед підключенням з Google PlayMarket краще встановити застосунок FiiO Control, який дозволяє керувати КА2. Через цей застосунок можна вимикати RGB-індикатор на КА2, бачити частоту дискретизації музичного файлу, встановлювати рівень підсилення (низький, високий), обмежувати максимальну гучність, керувати балансом правого та лівого каналів, обирати один з п’яти фільтрів низьких частот. Щодо останнього пункту, то вплив фільтрів на звучання відчувається, але він доволі незначний, принаймні мені так здалося.

 

Відносно розряджання батареї смартфону, то цей параметр індивідуальний і його важко коректно виміряти. За моїми приблизними замірами протягом однієї години роботи КА2 (high-gain, гучність 25-30%)  повністю заряджена батарея втратила 12% заряду.  В цих же умовах без КА2, тобто при прямому підключенні навушників до смартфону, розрядження відбулося на 3-4%. Навіть без замірів було видно, що робота КА2 суттєво впливала на рівень заряду акумулятора смартфону.

Підключення до комп’ютеру (ОС Windows 10)

Якщо раніше при підключенні аудіо пристроїв від FiiO до комп’ютеру з ОС Windows, зазвичай, було достатньо лише одного драйверу на все обладнання (це було зручно), то з лінійкою КА ситуація змінилася. Навіть на сайті FiiO наголошується, що попередній драйвер (Windows) не підходить і для КА2 треба скачувати окремий. Не те, щоб це була велика проблема, однак на неї треба витратити трохи часу – спершу знайти правильне посилання на сайті, потім скачати і далі встановити. І лише після цього КА2 починає сигналізувати своїм RGB-індикатором правильну частоту дискретизації: синій колір – до 48 кГц включно; жовтий – вище 48 кГц; зелений – DSD.

 

В цілому ніяких проблем в роботі КА2 зі смартфоном та ноутбуком, окрім помітного розряджання акумулятора та необхідності встановлення окремого драйверу для Windows, мною не було помічено.

Звучання

 

Звучання ЦАП/підсилювача FiiO KA2 слідує кращим FiiO-традиціям подання звуку. В чергове ми маємо справу з нейтральною, детальною і збалансованою подачею, коли про музичність також не забуто. КА2 не намагається грати в зайву аналітичність та моніторність. Інструменти та вокал характеризуються тілесністю і натуральністю. Всі музичні образи ретельно окреслені, з достатньою кількістю деталей, хоча і без занурення в мікронюанси.

 

Слід зазначати, що в більшості треків відчувається гарна збалансованість частот між собою, хоча інколи прослуховується невеликий акцент на НЧ. Також КА2 не цурається в міру емоційної і динамічної подачі. Як на мене, у тандемі КА2 з навушниками, останні значно суттєвіше будуть впливати на кінцевий результат звучання, ніж сам КА2. Це може свідчити, що даний ЦАП/підсилювач дійсно є нейтральним за своєю подачею і здатен гарно передавати характер звуку тих, чи інших навушників .

Ну і головне стандартне питання – наскільки відчутна різниця між прямим підключенням навушників до ноутбуку з їх прослуховуванням через КА2? Така різниця є, і в даному випадку вона суттєва і, що не може не радувати, в позитивну сторону. КА2 здатен розширити уявну сцену, розділити інструменти і голоси, надати їм динамічності і природності, передати емоційність музичних треків.

 

Якщо порівнювати КА2 з КА1, то молодша модель звучить більш злито, м’яко і з меншою кількістю деталей. В цьому ціновому діапазоні є ще одна відома модель іншого виробника – iBasso DC04. USB-dongle від iBasso видає звук, хоча і детальний, але зовсім не такий нейтральний як у КА2, з розставленими акцентами на низьких і високих частотах, видаючи яскраве і  напористе звучання. 

Итоги

Ті, хто слідкує за випуском аудіо товарів FiiO, могли помітити, що компанія в усіх своїх останніх моделях активно відмовляється від балансного 2,5 мм  і переходить на 4,4 мм роз’єм. Така особливість стосується і нового ЦАП/підсилювача FiiO KA2, у якого 4,4 мм роз’єм для підключення навушників взагалі є єдиним. Для когось цей факт може стати, так званим, «стоп-кодоном» при виборі. В усьому іншому FiiO КА2 пропонує доволі непогані технічні характеристики, зокрема балансний вихід, немаленьку потужність, роботу з різними форматами аудіо файлів, а також високу якість виготовлення і повністю металевий корпус. Щодо звучання, то з КА2 ми маємо детальну і нейтральну подачу, з широкою сценою, натуральним відображенням музичних інструментів і вокалу.

 

Повертаючись до питання, яке я ставив собі на початку огляду щодо «золотої» середини, однозначної відповіді я не знайшов. З одного боку за співвідношенням ціна/технічні характеристики/звучання КА2 вигідно відрізняється від молодшого КА1. З іншого, за так званою універсальністю (нез’ємний кабель, єдиний 4,4 мм вихід), КА2 поступається старшому КА3. Тобто, виходить, що КА2 заслужено займає середнє положення в лінійці USB-dongles від FiiO. Наскільки саме це і є «золота» середина, мені сказати важко. Однак можу додати наступне. Обираючи з усіх КА, я обрав би найстарший FiiO КА3, не стільки за покращене звучання, скільки за згадану універсальність. Хоча він майже вполовину дорожчий за КА2. Зрозуміло, що мій вибір є індивідуальним і може не співпадати з вашим. Адже кожен з USB-dongles (КА1, КА2, КА3) заслуговує на увагу і здатен знайти свою аудиторію.

Оценка эксперта
Оценка эксперта
5
Звучання
5.0
Дизайн
5.0
Якість виготовлення
5.0
Оценка эксперта
5
Звучання
5.0
Дизайн
5.0
Якість виготовлення
5.0
Плюсы
Якість виготовлення
Металевий корпус
Звучання
Компактний корпус
Минусы
Вихід на навушники лише 4.4 мм (індивідуально)
Помітне розряджання батареї смартфону
Товары принимающие участие в обзоре
Код: 33910
есть в наличии
3 400
Код: 33909
есть в наличии
2 999
Отзывов (0)
Напишите ваш отзыв для
Огляд ЦАП/підсилювача FiiO KA2 – доповнюючи музичний тріумвірат