Фильтр по блогу

Огляд ЦАП/підсилювача FiiO KA11 – маленький розмір, колоритний звук

04 Июля 2024
642
0
Обзоры
Огляд ЦАП/підсилювача FiiO KA11 – маленький розмір,  колоритний звук
Клочко Віталій
Незалежний експерт. Аудіофіл.
142
78

Розпочинаючи знайомство з черговим новим ЦАП/підсилювачем FiiO KA11, відзначу активність розробників цієї фірми у сфері створення донглів. Якщо я не помиляюсь, то приблизно за 2,5 роки вже побачили світ 7 моделей FiiO в форм-факторі USB-dongle: KA1, KA2, KA3, KA5, KA13, KA17 та, власне, KAА11. Протягом цього часу компанія встигла переглянути номенклатуру на свої донгли, деякі з яких виходили в різних версіях, деякі вже зняті з виробництва. Все це свідчить, як мінімум, про дві особливості. По-перше, ці невеликі за розміром пристрої користуються стабільним попитом; по-друге – компанія FiiO активно розвиває даний сегмент своєї продукції.

 

На цей раз до мене потрапив найменший і найдоступніший (якщо вважати Jade Audio JA11 самостійним брендом) за ціною донгл від FiiO, який представлено у двох версіях: з конектором type C – FiiO KA11 TC та з Lightning – FiiO KA11 LT. Раніше таке рішення вже зустрічалося у донглів з незмінним кабелем КА1 та КА2. Мені особисто було цікаво протестувати маленький КА11, оскільки мій телефон вже не має роз’єму на 3,5 мм для підключення дротових навушників. Моїм основним варіантом стала версія КА11 ТС (type C). Для більш адекватного оцінювання, окрім свого телефону, використовував гаджети, які одночасно мають як 3,5 мм вихід, так і type C.

Технічні характеристики ЦАП/підсилювача FiiO KA11:

  • • Модель ЦАП: CS 43131 Cirrus Logic;
  • • Вихідна потужність (32 Ом): 200 мВт;
  • • Частота дискретизації сигналу: 384 кГц/32 бит/DSD256;
  • • Вихід на навушники: небалансний 3,5 мм;
  • • Роз’єм для з’єднання з джерелом звуку: USB-Type C;
  • • Кабель не змінний;
  • • Вбудований акумулятор: відсутній;
  • • Розміри (приблизні): загальна довжина з кабелем 11,5 см; довжина пристрою 4,5 см;
  • • Вага: 8,5 г

Пакування і комплектація

 

 

Зважаючи на розмір FiiO KA11, його зовнішня упаковка виглядає компактною, але привабливою. Картонна коробка у формі прямокутника, виконана в чорному кольорі. На титулі золотою глянцевою фарбою нанесено зображення донглу та моделі. Таке поєднання кольорів нагадало мені оформлення упаковок для парфумів – солідно і витримано. Хоча КА11 і належить до найдоступніших донглів FiiO, однак він має сертифікат Hi-Res Audio.

 

Всередині, очікувано, знаходиться КА11, закріплений в пластикову основу. Варіант з пінозахистом мені подобався значно більше, оскільки з пластику КА11 достатньо складно було доставати. Під пластиковою основою міститься інструкція. Сам КА11 додатково запакований в поліетиленовий видовжений пакетик. Враховуючи такий ретельний підхід до пакування КА11, розпакувати його швидко не вийшло.

 

Якщо плануєте КА11 під’єднувати до техніки лише з портом USB А, то врахуйте, що в комплектні немає стандартного перехідника з type C на USB type А.

Дизайн та ергономіка

 

 

До випуску KA11, найменшим донглом від FiiO був КА1. Однак в компанії заявили «made even smaller», тому звання «more portable» тепер переходить до КА11. Також, попередній КА1 мав форму прямокутного паралелепіпеду. Новий КА11 має достатньо цікаву геометрію корпусу, поєднуючи в собі різні як колоподібні, так і прямокутні форми.

 

Корпус КА11 виконано з металу (алюмінієво-магнієвий сплав) в двох кольорах: класичному чорному, з невеличкою частиною нефарбованого металу біля виходу на навушники та у металевому кольорі з блакитним кабелем і виходом на навушники. На титульній стороні корпусу, окрім нанесеного логотипу FiiO, розміщено маленький світловий індикатор дискретизації сигналу, роботу якого можна побачити лише при підключенні КА11 до відповідного гаджету.

 

Кабель у КА11 незмінний, але опису його якості компанія відводить окремий пункт, що починається зі скромної фрази – Fantastic cable. В основі кабелю безкиснева мідь високого ступеня очищення. Причому це не просто мідь і навіть не посріблена мідь, а мідь з нанесеним шаром паладію для швидкої і якісної передачі сигналу. Кабель захищений гнучким силіконом та зовнішнім плетеним «полотном». Розробники стверджують, що провели 5000 циклів перевірки щодо надійності кабелю і всі тести було пройдено. Однозначно, кабель КА11 справляє враження більш якісного, ніж у попередніх донглів КА1 та КА2. Загалом, кабель КА11 дійсно виглядає міцним і захищеним від різного механічного впливу.

 

Оцінювання ергономіки подібних пристроїв достатньо суб’єктивний параметр. Особисто я погоджуюсь з можливістю мобільного використання донглів, але все таки надаю перевагу їх стаціонарному застосуванню в умовах приміщення. Мені не дуже зручно, наприклад, йти вулицею з ланцюгом зі смартфону, донглу та дротових навушників. Зазначу, що у КА11 немає фізичних кнопок керування на корпусі, тому регулювання відбувається з джерела звуку. Вдома чи на роботі з цим проблем немає, а от під час руху – зовсім інша справа. У будь-якому випадку, КА11 відноситься до компактних пристроїв, яким можна користуватися як на ходу, так і в статичному варіанті. Однак зручність використання бажано оцінювати персонально кожному.

Функціональність

 

 

Основний сценарій застосування FiiO KA11 був для мене у поєднанні зі смартфоном. Все таки, для стаціонарного прослуховування, наприклад з ноутбуком, я віддаю перевагу більш «просунутим» донглам, починаючи з FiiO KA13 або з iBasso DC03Pro. Для прослуховування з Android-телефону користувався застосунком FiiO Music. Донгл одразу правильно визначився та коректно вказував частоту дискретизації сигналу. Для пристроїв FiiO це вже звичний набір кольорів: ≤48kГц – синій (блакитний), >48kГц – жовтий, DSD – зелений.

 

Також в своєму застосунку розробники FiiO надають можливість додаткових налаштувань власних пристроїв. Не позбавили вони такої спроможності і найдоступніший свій донгл КА11. Програмно визначається робота світлового індикатора (за бажанням його взагалі можна вимкнути), перемикається режим UAC 1.0/2.0, обирається один з 5 доступних звукових фільтрів (їх вплив на звучання фактично не відчутний), регулюється рівень гучності на КА11. Щодо гучності. За замовчуванням вона виставлена на максимум, тому при підключенні навушників, особливо внутрішньоканальних, на це обов’язково попередньо треба зважати. Додатково в застосунку можна перевірити версію програмного забезпечення та за бажанням прочитати електронну версію інструкції до пристрою, яка починається з розповіді взаємовідносин Jade Audio та FiiO.

 

Окремо зазначу, що випробовував роботу КА11 з навушниками FiiO JD1, які мають гарнітуру. Нажаль функціонально вона не задіяна – через ці навушники не можна було ні регулювати музику, ні нормально приймати дзвінки. Тобто, якщо я дзвонив, то абонента було чутно через навушники, але при цьому використовувався мікрофон смартфона. Якщо мені дзвонили, то я не чув ні звука дзвінка, ні самого абонента (як і він мене). Однак виробник нібито ніде і не заявляв підтримку роботи КА11 з гарнітурними навушниками, тому недоліком це важко назвати.

 

При підключені до Windows 10 спеціальних драйверів не знадобилося. Це безумовний плюс, оскільки попередні КА1 і КА2 вимагали драйверів, причому для кожного вони були окремі. У випадку з КА11 все одразу і правильно почало працювати та декодувати сигнал, про що свідчила зміна кольору світлового індикатора. Встановлена на ноутбук програма FiiO Control Panel також одразу розпізнала донгл як FiiO KA11.

 

Особливістю роботи КА11 є його помітний нагрів при під’єднанні до гаджетів. Навіть без прослуховування музики, з’єднаний КА11 відчутно нагрівається, причому достатньо швидко. Мені важко в перспективі оцінити до чого це може призвести, але така проблемка присутня. Щодо виснаження батареї гаджетів, то тут все доволі непогано. За моїми спостереженнями КА11 додатково витрачав не більше 5-7 % заряду на годину, в залежності від навантаження.

 

В цілому, особливих проблем з функціональністю КА11 при його роботі з смартфоном чи ноутбуком не виникало. Все працювало без якихось додаткових налаштувань і інтуїтивно було зрозумілим, враховуючи, що ряд інших подібних пристроїв від FiiO, які раніше були у мене на оглядах, мали такий самий алгоритм щодо свого керування.

Звучання

 

 

Донгл FiiO KA11 позиціонується як ЦАП/підсилювач. І якщо говорити про початкові враження, то перш за все, я звернув увагу саме на підсилення. Заявлена потужність цього малюка становить цілих 200 мВт (мій перший Hi-Res плеєр мав лише 130 мВт). Різниця за звуком суттєво відчувається при прямому підключенні навушників «напряму» до 3,5 мм роз’єму гаджета та при їх підключенні через донгл КА11. Особливо це стосується повнорозмірних навушників, наприклад Grado the Hemp або Beyerdynamic DT 700 Pro X. Більш високоомних навушників спеціально не використовував, оскільки для цього існують інші донгли.

 

КА11 видає дійсно потужний і динамічний звук. В донглі вдало поєднується чіткість, насиченість, енергійність, відносний простір звучання та здатність підкреслювати емоції. Все це дозволяє віднести КА11 до донглів з колоритним звучанням. Одним словом, як стверджують у FiiO, справжній excellent sound.

 

НЧ. Цей діапазон більше приділяє уваги мідбасу, який дещо акцентований. Бас не швидкий, відчувається в усіх композиціях, де є присутнім. При цьому НЧ є щільними і позбавленими каламутності, притаманної бюджетним пристроям.

 

СЧ. Звучать вагомо, відносно детально, з певною часткою теплоти та періодичним наближенням вокалу. Таке їх відображення інколи може створювати відчуття атмосфери невеликих затишних приміщень, особливо в треках з неспішною мелодією і спокійним вокалом. Інколи навпаки, СЧ грають окреслено і яскраво, хоча і не втрачають своєї природності. Згадувана детальність присутня, скоріше, на умовному початково-середньому рівні.

 

ВЧ. Зовсім не є затиснутими іншими діапазонами, звучать просторово, ненав’язливо, повітряно. Їм притаманна прозорість і чистота звучання. Звичайно, не треба забувати, що мова йде про найпростіший і найдоступніший на сьогодні донгл від компанії FiiO. Тому кожен з діапазонів не можна назвати ідеальним, що зрозуміло. Але в цілому досвід прослуховування музики через КА11 виявився достатньо цікавим.

Итоги

На мою думку, в модельному ряду донглів FiiO як раз не вистачало такого компактного і доступного пристрою як KA11. При цьому, явних компромісів в КА11 не спостерігається. Пристрій має оригінальний дизайн, металевий корпус, надійний і якісний кабель, високу вихідну потужність, мультиформатність щодо декодування музичних файлів, додаткові програмні налаштування через застосунок та інші переваги. КА11 може стати свідомим вибором людей, які бажають спробувати початковий рівень HiRes в бюджетному варіанті.

Оценка эксперта
Оценка эксперта
5
Звучання
5.0
Якість виготовлення
5.0
Дизайн
5.0
Ціна
5.0
Оценка эксперта
5
Звучання
5.0
Якість виготовлення
5.0
Дизайн
5.0
Ціна
5.0
Плюсы
Звучання
Висока вихідна потужність
Якісний і надійний кабель
Дизайн
Ціна
Минусы
Нагрів при роботі
Товары принимающие участие в обзоре
Код: 40499
есть в наличии
1 690
Код: 40498
есть в наличии
1 690
Отзывов (0)
Напишите ваш отзыв для
Огляд ЦАП/підсилювача FiiO KA11 – маленький розмір, колоритний звук