Фильтр по блогу

Огляд ЦАП/підсилювача FiiO Q15 – портативний і настільний водночас

19 Января 2024
2550
2
Обзоры
Огляд ЦАП/підсилювача FiiO Q15 – портативний і настільний водночас
Клочко Віталій
Незалежний експерт. Аудіофіл.
137
76

В своєму попередньому огляді FiiO КА13 я зазначав, що компанія FiiO протягом двох років активно розвиває власне виробництво USB-dongles. В той же час, паралельно виходять нові моделі ЦАП/підсилювачів значно більшого розміру, які отримали позначення «Q». В цьому сегменті менш ніж за два роки вже представлено оновлений FiiO Q3s, прекрасно-брутальний FiiO Q7, найменший за розміром FiiO Q11. Розробники FiiO вирішили на цьому не зупинятися, тому нещодавно з’явилася ще одна, нова модель – FiiO Q15. Згідно теперішньої класифікації FiiO, Q15 належить до середини модельного ряду пристроїв, хоча за своїм зовнішнім виглядом дуже сильно нагадує нинішній флагман Q7.

 

Якщо я не помиляюсь, то в минулому році вийшов портативний ЦАП/підсилювач Topping G5, який став предметом для багатьох оглядів та навіть наробив певного галасу. І саме тоді я для себе відмітив, що у FiiO в такому форм-факторі немає жодного подібного пристрою. Адже Q11 виглядав занадто спрощеним, в порівнянні з Topping G5, а Q7 – навпаки, являв собою апарат зовсім іншого, вищого класу. З виходом нового FiiO Q15 порожня ніша в серії «Q» тепер є заповненою. Розробники Q15 визначають його як «Portable desktop-grade machine», доволі точне визначення. Отже, починаємо знайомство.

Технічні характеристики FiiO Q15:

 • • Модель ЦАП: AK4191+AK4499EX;
 • • Частота дискретизації: 768 кГц/32 біт/DSD512;
 • • Версія Bluetooth: 5.1;
 • • Вихід на навушники: 3,5 мм небалансний; 4,4 мм балансний;
 • • Вихідна потужність (Ultra high gain, 32 Ом): балансний – 1600, небалансний – 625 мВт;
 • • Роз’єми: два окремі USB typeC (один для заряджання),  Coaxial;
 • • Кодеки: SBC, AAC, aptX, aptX  LL; aptX HD, aptX Adaptive, LDAC;
 • • Вбудований акумулятор: 5500 мАгод;
 • • Тривалість роботи: до 9 год;
 • • Розміри: 144х72х22 мм;
 • • Вага: 305 г

 

Не чіпаючи інші технічні характеристики, можемо відмітити, що  FiiO Q15 побудовано на двох чіпах АКМ. Повернення до продукції Asahi Kasei Microdevices особисто мені подобається. З іншого боку, часто застосовувані компанією FiiO підсилювачі THX AAA 788+ у Q15 відсутні.

Пакування і комплектація

 

FiiO Q15 не стали пакувати у якусь пафосну упаковку, що вражає своїми розмірами. Маємо стандартну для такого розміру пристрою сріблясту картонну коробку, яка складається з зовнішньої і внутрішньої частин. На титулі зображено фото FiiO Q15 одночасно в двох кольорових варіантах – чорному та срібному. Про колір самого девайса говорить окрема наклейка на коробці, в моєму випадку це була «Black». Окрім назви моделі, на титулі містяться сертифікати Hi-Res Audio та Hi-Ress Audio wireless.

 

В середині, під інструкцією в пінозахисті і поліетиленовому пакеті міститься FiiO Q15. В нижній частині упаковки в окремих коробочках містяться аксесуари. До таких відносяться: короткий кабель USB typeC-typeC, перехідник з typeC на USB typeА, довгий кабель для зарядки USB typeC-typeC, силіконові підкладка та смужки для кріплення, та чохол. Щодо чохла. Він м’який і приємний на дотик, являє собою фактично торбинку на затяжках, яка за своїми розмірами суттєво переважає сам пристрій (див. фото). Однак в офіційному магазині FiiO вже продається спеціальний чохол FiiO SK-Q15 зі шкірозамінника, тому варто сподіватися на швидку появу такого чохла і в наших магазинах.

 

Q15 розрахований на зарядку від USB-адаптера, який не входить до комплекту. Також комплект не містить кабелю з Lightning-роз’ємом та зручної підставки для настільного використання, яка є у Q7. Тому комплектацію FiiO Q15 можна віднести, скоріше, до стандартної для таких пристроїв. Тобто, все основне є, інше – треба купувати окремо.

Дизайн та ергономіка

 

Як зазначалося вище, за своїм дизайном новий FiiO Q15 нагадує старший Q7. Однак Q15 має менші розміри та вдвічі меншу вагу, тому ще якось може претендувати на визначення «portable». Як і інші ЦАП/підсилювачі FiiO, у Q15 поєднуються метал і скло, яке займає середину титульної сторони пристрою. Q15 має невеличкий кольоровий IPS-екран, який дозволяє керувати пристроєм. Ліва грань містить фізичні кнопки у вигляді оригінальних шестигранників: увімкнення/вимкнення, програвання/пауза, навігація вперед і назад (всього 4 кнопки). Права грань вільна від органів керування.

 

Зверху розташоване багатофункціональне колесо (регулювання гучності, навігація по пунктам меню, функція підтвердження) та вихід на навушники: 3,5 мм і балансний на 4,4 мм. Балансний вихід на 2,5 мм у Q15 відсутній.

 

Знизу є два порти typeC для передачі даних/заряджання і окремий для заряджання (Power In). Також знизу міститься коаксіальний вхід, прикритий гумовою заглушкою у перемикачі режимів «Phone mode» і «Desktop mode».  

 

FiiO Q15 є зручним у використанні, він приємний на дотик і за рахунок своїх розмірів ще може розглядатися як портативний пристрій. В кишенях джинсів його навряд буде зручно носити, а от в кишенях куртки проблем не повинно виникати. Цікаво, що розмір і відчуття при користуванні Q15 у компанії описують як «Perfect size, perfect feel». Так, у FiiO полюбляють хайпові заголовки.

Функціональність

 

FiiO Q15 є багатофункціональним пристроєм з можливістю свого використання, як мінімум в трьох сценаріях – Bluetooth, Coaxial, USB. Я не буду детально описувати кожен пункт меню, в більшості варіантів все стандартно і зрозуміло (зміна джерела звуку, рівня підсилення, керування звуковими фільтрами, еквалайзером тощо), лише зупинюся на певних особливостях у застосуванні.

 

Поки Q15 потрапив до мене на огляд, у компанії вже встигли випустити оновлену прошивку для нього. Можливо я щось робив не так, однак мені не вдалося її оновити бездротовим способом (не виключаю, що такої можливості і немає). Скачав файл прошивки з офіційного сайту на ноутбук, під’єднав через USB-порт Q15 і прошивка оновилася без проблем.

 

Встановлена на ноутбук утиліта FiiO USB Audio Device Control Panel дозволяє коректно працювати з Q15. Кольорова гама, в залежності від дискретизації сигналу, є стандартною для FiiO:  ≤48kГц – блакитний,  >48kГц – жовтий, DSD – зелений.

 

Підключення до джерел звуку через порт USB typeC. Треба враховувати розташування тумблерів «Phone mode» і «Desktop mode». Наприклад, переведення «Phone mode»  в режим «On» дозволяє не використовувати батарею смартфону. Режим десктопу робить можливим збільшення потужності при з’єднанні з зовнішнім джерелом живлення (акумулятор не буде задіяний).

Автономність роботи

Виробник заявляє до 9 годин роботи і до 3,5 годин заряджання. Оскільки я застосовував Q15 виключно в змішаних сценаріях і без використання «важких на розкачку» навушників, то дійсно час роботи був в межах 8 – 9 годин. Заряджання проводив мережевим зарядним пристроєм Anker PowerPort 323 на 33 Вт через дріт USB typeC-typeC. При цьому FiiO Q15 з 20% до 100% зарядився за 2 години.

Звучання

 

Згідно інформації від виробника, FiiO Q15 надає можливість як портативного, так і настільного варіантів застосування. Як вже зазначав, існують наступні сценарії: Bluetooth, Coaxial, USB. Чесно скажу, що з трьох сценаріїв підключення я використовував лише два – блютус і USB.

 

Спочатку дам загальну характеристику звучання FiiO Q15. Пристрій видає нейтральний і вельми приємний звук, з гарною деталізацією та тілесністю інструментів, однак без зайвого препарування цілісної картини на окремі елементи пазлу. Це той приклад, коли цифровий пристрій прямує до аналогового звучання, яке здатне зачаровувати. Як відомо, до чіпів від Asahi Kasei застосовується термін Velvet Sound. І саме так – оксамитовий звук – я і охарактеризував би звучання FiiO Q15.

Низькі частоти 

НЧ поєднують щільність, пружність і контрольованість. В залежності від треків можуть звучати ударно, інколи навіть потужно, але завжди акуратно. Одночасне поєднання цих факторів надає басу органічного звучання.

Середні частоти

Середнім частотам притаманна тілесність, насиченість та динамічність. Інструменти і голоси вокалістів передаються натурально, впізнавано, окреслено. Також час від часу збалансований FiiO Q15 «підкидає» чудові емоційні моменти, що робить прослуховування більш захоплюючим.

Високі частоти 

ВЧ грають широко, чисто і деталізовано. Однак їм не властива агресивність, що дозволяє ВЧ звучати приємно та слухати Q15 довгий час без перевтоми. Звичайно загальне сприйняття звуку Q15 буде залежати від навушників.

Щодо звуку через блютус-з’єднання

Джерелом виступав мій смартфон, який підтримує кодек LDAC, тому інших не використовував. Якість звуку при бездротовому використанні Q15 мені сподобалася. Явних зауважень до суттєвого зниження рівня звучання у мене не було. Можливо у варіанті bluetooth дещо втрачається динамічність та глибина басу. В такому режимі працює 7-смуговий еквалайзер, кому треба щось відкоригувати. Отже, такий сценарій застосування FiiO Q15 є повністю прийнятним за звучанням, а наскільки він є прийнятним за зручністю, враховуючи розміри Q15, вирішувати вам.

Відносно порівняння

Після появи FiiO Q15, його почали активно порівнювати з минулорічним флагманським Q7. Особисто для мене обидва пристрої є прекрасними за свою ціну, однак називати Q15 трішки спрощеною версією Q7 я б не став. Старший Q7 більш тяжіє до стаціонарного використання, має більше для цього можливостей. Також його звучання спрямоване на більшу деталізацію музичного матеріалу, на більш точне окреслення інструментів і передачу нюансів. І зовсім не факт, що це всім сподобається. Комусь буде приємніше слухати саме Q15, який запропонує пом’якшену, оксамитову подачу, без явної втрати деталізації. І не треба забувати про значно менші габарити і вагу Q15, що для портативного застосування також є перевагою.

 

В чомусь, за своєю звуковою подачею, Q15 мені схожий на колишній флагманський плеєр FiiO M11Pro, перша версія якого була побудована на двох чіпах від Asahi Kasei Microdevices. Маємо гарну натуральність, деталізацію та той же самий velvet sound.

Итоги

На мою думку, FiiO Q15 – це саме той пристрій, який чітко вписався у свою нішу. З одного боку, Q15 значно перевищує за своїми можливостями молодші Q11 та Q3s. З іншого – між героєм огляду і старшим Q7 також є не маленька різниця як в технічних можливостях, так і в звучанні. Новий Q15 є багатофункціональним пристроєм, який увібрав в себе не стільки технології молодших моделей, скільки більш топових подібних апаратів, зокрема того ж FiiO Q7. І тому, хто бажає отримати доволі універсальний ЦАП/підсилювач з можливістю використання його як в портативних, так і в стаціонарних сценаріях, обов’язково рекомендую FiiO Q15 до ознайомлення. 

Оценка эксперта
Оценка эксперта
5
Звучання
5.0
Дизайн
5.0
Функціональність
5.0
Якість виготовлення
5.0
Плюсы
Звучання
Можливість використання в портативному та стаціонарному варіантах
Дизайн
Якість виготовлення
Минусы
Відсутність комплектного кабелю USB typeC-Lightning
Товары принимающие участие в обзоре
Код: 38918
есть в наличии
19 900
Отзывов (2)
Напишите ваш отзыв для
Огляд ЦАП/підсилювача FiiO Q15 – портативний і настільний водночас
Треба лi його купляти якщо, в мене ноутбук i навушники 80 ом
Вітаю! Вказаний Вами сценарій використання Q15 є одним з основних - стаціонарний варіант, коли джерелом звуку є ноутбук. Я слухав Q15 з навушниками від 10 до 300 Ом і ЦАП/підсилювач проявив себе добре. Взагалі FiiO Q15 один з найкращих пристроїв, що були у мене на огляді протягом року. Купувати чи ні - це вирішувати виключно Вам)