Фильтр по блогу

Огляд рекордера Zoom H5. Незаперечна актуальність та висока якість

14 Мая 2021
2811
0
Обзоры
Огляд рекордера Zoom H5. Незаперечна актуальність та висока якість
Стукаленко Артем
Звукорежисер, аранжувальник.
12
6

Останнім часом мережею розлітаються неоднозначні відгуки про Zoom H5: хтось говорить, ніби ця модель не наздоганяє сучасні тенденції, хтось стверджує, що функціонал рекордеру занадто вузький у порівнянні з іншими моделями… Скільки правди у цій критиці? Як на мене, її там майже немає. 

Мета цього огляду — пояснити, для кого та для чого зроблений Н5: розберемося, чим Н5 кращий за Zoom H4n PRO, та у яких ситуаціях H5 проявить себе краще за Zoom H6. Проте, спершу, в загальних рисах про головне.

Упаковка та комплектація

Так, дійсно: якщо в описі мікрофону чи диктофону ви побачили слово “конденсаторний”, тоді упаковку приладу можна сміливо заносити у топ важливих критеріїв вибору, оскільки неналежна якість коробки та її внутрішнього наповнення може призвести до серйозних технічних негараздів.  У нашому випадку, Zoom H5 має у комплекті насадку з двома конденсаторними мікрофонами “X/Y”. 

На щастя, причин для хвилювання нема: H5 упакований навіть краще за H4n PRO. На відміну від H4n PRO, H5 не просто зафіксований у пластиковому кейсі: цей кейс ще має поролонову підкладку всередині та надійно закріплений у пластиковому каркасі. 

Комплектація складається з рекордеру, вищезгаданого кейсу, який забезпечить безпеку приладу, пари батарейок АA, кабеля mini-USB та вітрозахисту. Стікер на коробці попереджає нас, що карти пам’яті всередині нема; тож якщо ви бажаєте одразу після покупки почати роботу, варто враховувати ей нюанс.

Функціональне наповнення Zoom H5

Zoom H5 — професійний прилад, призначений, в першу чергу, для польових зйомок та роботи на майданчику. Мета цього рекордеру — забезпечити звукорежисеру максимальний комфорт під час запису. Більше того, з матеріалом, записаним за допомогою Н5, дуже зручно працювати на етапі пост-продакшну, бо рекордер самостійно розподіляє файли по директорії, яку автоматично створює на карті пам’яті.

Органи керування

Органи керування Zoom H5 — зручні та зрозумілі; тут нема нічого зайвого. Окрім звичних кнопок транспорту, маємо окремі регулятори рівня вхідного сигналу на кожен з комбовходів та кнопки активації/деактивації каналів: L та R відповідають за змінний модуль (в нашому випадку, x/у), 1 та 2 — за перший та другий вхідний канал відповідно. Навігація по меню виконана у вигляді невеликого колеса, що знаходиться на правій боковій панелі. 

З лівого боку бачимо кнопки регулювання вихідного рівня на навушники, USB-порт, ручку ввімкнення, та додатковий лінійний вихід, що має окремий регулятор рівня сигналу (ну дуже приємний бонус), який знайдемо у розділі “Input/Output” меню пристрою.  

Також у Zoom H5 передбачена можливість під’єднання пульту віддаленого керування. 

Режими роботи

Zoom H5 має два режими роботи: “Stereo file” та “Multi file”.  

У режимі “Stereo file” рекордер записує двокнальний сигнал: або з капсуля (L/R), або з пари зовнішніх джерел, що ми їх можемо під’єднати до комбовходів. У режимі “Multi file” ми маємо змогу писати усі канали одразу: і змінний капсуль, і зовнішні джерела. 

Фундаментальна відмінність цих двох режимів полягає не тільки у кількості каналів, які пишемо одночасно, але й у якості файлів на виході та їх організації на карті пам’яті. 

У “Stereo file” ми можемо записувати звук у форматах Wave (від 44.1kHz/16bit до 96kHz/24bit) та MP3 (швидкість потоку від 48kbps до звичних нам 320kbps). 

У “Multi file” діапазон можливих форматів значно звужено: можемо писати лише Wave від 44.1kHz/16bit до 48kHz/24bit. 

Також варто зважати на те, що записи, зроблені в режимі “Stereo file” зберігаються, як зрозуміло з назви, у вигляді стереофайлу, а “Multi file” записи — у вигляді окремих файлів: якщо працюємо з рідним капсулем X/Y, то сигнал капсуля зберігається у вигляді стереофайлу, а сигнали з зовнішніх джерел — як два окремих монофайли. 

Як я зазначив вище, Zoom H5 — дуже розумний рекордер: він самостійно розподіляє файли між папками на карті пам’яті, тож ви легко знайдете записаний матеріал. 

Вбудовані засоби обробки

Zoom H5 має невеликий арсенал найбільш необхідних вбудованих засобів обробки, а саме:

1. Low cut. Можливе налаштування на 80, 98, 115, 133, 150, 168, 185, 203, 220 та 237 Hz. Опцій дійсно більш ніж достатньо, я вперше бачу такий асортимент Low cut’ів у портативному рекордері: гнучкість налаштування стане у нагоді в будь-якій ситуації. На жаль, slope відрегулювати можливості немає, проте, враховуючи наявність 10 можливих позицій фільтру, такий недолік не є критичним.

2. Три варіації компресора:

“General” — має повільну атаку, швидкий release, та коефіцієнт стиску десь 4:1.

“Vocal” — повільна атака, повільний release, коефіцієнт стиску десь 2:1.

“Drum” — атака швидка, проте не надто швидка: транзієнти пропускає; release теж швидкий, коефіцієнт стиску десь 8:1 - 10:1.

Прошу взяти до уваги те, що коефіцієнти я визначив лише приблизно, на слух; реальні показники можуть відрізнятися.

3. Три варіації лімітера: “General”, “Concert”, “Studio”. Відрізняються часом спрацювання. Варто зазначити, що усі три — доволі повільні, тому при записі різких та гучних звуків можуть не врятувати сигнал від кліппінга. Тож в першу чергу варто розраховувати не на лімітер, а на попереднє налаштування рівня запису та підбір відстані до джерела звуку.  Так чи інакше, найшвидший з запропонованих трьох лімітерів — “General”; тому саме він може стати у нагоді в більшості випадків. 

 

Використання ефектів у Zoom H5 реалізовано дуже вдало: користуватися ними дійсно зручно. Щоб обрати найбільш підходящу обробку, просто подайте на рекордер сигнал, та погортайте список доступних варіантів: працює та обробка, яка в даний момент виділена курсором.

У режимі “Stereo file” обробка підв’язується або до входів L/R, або до входів 1 / 2, або до усіх одразу. У режимі “Multi file” налаштування більш гнучке: можна працювати з L/R, 1 входом, 2 входом та їхніми комбінаціями.

Ще кілька цікавих функцій…

Хочу виділити ще кілька цікавих функцій Н5, що мені особливо сподобалися:

  • •  Можливість окремого налаштування рівнів 1 та 2 входів при M/S записі.
  • •  Можливість міксування сигналів з 1 та 2 входу в моно.
  • •  Можливість запису сигналів з 1 та 2 входів одночасно з резервними копіями (з увімкненим аттенюатором), на випадок перевантаження сигналу. 
  • •  Auto-rec. Ви можете налаштувати поріг спрацювання у dBfs, і якщо вхідний сигнал перевищить цей показник, Zoom H5 автоматично почне запис. Також можна вказати рівень, при якому запис буде зупинено.  
  • •  Наявність метроному та гітарного тюнера.

 

Zoom забезпечили свій рекордер усіма необхідними функціями (та майже усіма не необхідними), для того щоб ваш робочий процес пройшов не просто плідно, а ще й з комфортом.

Невичерпний потенціал

Одна з найбільш приємних особливостей Zoom H5 полягає у можливості під’єднання додаткових капсулів на місце “рідної голови” X/Y. Зважаючи на ваші професійні потреби, можна вибирати з (на даний момент) трьох варіантів:

  • • MSH-6 — капсуль для mid-side запису: ідеально підійде для різноманітних музичних звуків. Можна використовувати при роботі як з окремими музичними інструментами, так і з ансамблями. Переваги техніки mid-side можна описувати дуже довго, тому виділю лише основну думку: записуйте mid-side’ом те, що потребує найпильнішої уваги глядача/слухача та найбільшого простору у фонограмі. 
  • • SGH-6 — мікрофон-пушка з суперкардіоідною направленістю. Вдалий вибір для кіно-зйомок, репортажів, блогів, та й взагалі, більшості ситуацій, в яких потрібно якісно передати звучання мови за відсутності стаціонарного мікрофону. Також SGH-6 оснащений двома боковими мікрофонами для стереозапису; ця особливість, звісно, ще більше розширює потенціал цього капсуля.
  • • EXH-6 — цей модуль містить два комбовходи XLR/TRS; тобто, він дозволить вам під’єднати до Zoom H5 ще пару зовнішніх джерел, в доповнення до двох рідних комбовходів.

 

Кожен з цих капсулів призначений для різних цілей, і вони вельми непогано виконують свої функції. Можливість перетворити невеликий рекордер у mid-side систему, пушку чи справжню портастудію — серйозний аргумент на користь Zoom H5. 

Запис на “рідну голову” X/Y


Хоча опціональні модулі значно розширюють потенціал рекордеру, рідний капсуль Zoom H5 здатен виконувати великий спектр задач самостійно, не зобов’язуючи свого власника до додаткових витрат.

Ця “голова” стане вдалим рішенням для:

• Запису атмосфер у відеопродакшні.

• Запису музичних інструментів.

• Шумової озвучки відео.

• Запису додаткової аудіодоріжки при зйомках інтерв’ю, репортажів тощо. 

Зважайте на те, що записувати голос на рідний капсуль також можна, проте доведеться приділити деякий час пост-обробці; річ у тім, що стереопанорама мікрофонів X/Y доволі широка, тож мова може звучати недостатньо чітко, особливо при записі у непідготовлених приміщеннях. Тому використання рідної “голови”, наприклад, при продакшні подкастів — річ можлива, але, скоріш, небажана.

Також варто зазначити, що даний модуль має mini-TRS вхід, що дозволить користувачу підключити петличний мікрофон. Майте на увазі, що при використанні цього входу, бортові мікрофони X/Y вимикаються. 

Для кого зроблений Zoom H5?

Zoom H5 ідеально підходить людям, які займаються кіновиробництвом, та й взагалі відеопродакшном. Як я зазначав вище, першочергове призначення Н5 — виїздні зйомки. Так, звісно, можливість під’єднання рекордеру до комп’ютера робить Н5 придатним і до студійної роботи, але на цю “вакансію” претендує ще пара гідних конкурентів. 

Загалом, Н5 — це дуже вдале рішення для зйомок короткометражних фільмів (наприклад, студентських робіт), репортажів, високоякісних відео;

рекордер стане хорошим доповненням навіть до техрайдеру великої кіностудії. Zoom H5 може підійти блогерам, чия робота полягає не лише у зйомці розмовних відео.

Музиканта ця модель теж вдовольнить, проте, як на мене, Zoom H4n PRO для музики підходить дещо краще.

Претензії до Zoom H5: “H5 застарів! H4n PRO та H6 — кращі!”

В інтернеті Ви можете знайти дуже багато подібних коментарів, особливо на YouTube. Заради інтересу, я переглянув кілька роликів, у яких блогери жалілися на Н5. Серед усіх коментарів невдоволених почув лише один обгрунтований: Н5 працює від пари батарейок АА — це дійсно недолік, з яким я повністю погоджуюсь. Заряд буде закінчуватись доволі швидко, тому завжди доведеться тримати в кишені додатковий набір батарейок чи акумуляторів. Але із думкою що “H5 гірший за H4n PRO чи H6” я категорично не погоджуюсь. Давайте спробуємо розібрати пару розповсюджених претензій…

“Функціонал H5 вужчий за H4n PRO, але Н5 дорожчий.”

Безумовно, Н5 не володіє багатьма функціями, що наявні у H4n PRO, проте вони йому і не потрібні. Н5 — рекордер для відеозйомки, а не для потрекового запису музичного гурту.  Додавання у Н5, наприклад, емуляцій гітарних ефектів, які є у H4n PRO, всього лише неаргументовано завищило б ціну Н5. 

До речі, вартість Н5 обумовлюється не стільки його функціоналом, скільки якістю компонентів. Для того, щоб упевнитися в цьому, раджу послухати і порівняти записи, зроблені на Н5, із записами, зробленими на H4n PRO. Усі питання повинні відпасти одразу.

“Не варто купувати Н5. Краще накопичити трошки більше грошей і одразу взяти Н6.”

Можливо, у деяких випадках до такої поради варто прислухатися, адже різниця у цінах Н5 и Н6 не така вже й велика, проте далеко не в кожній ситуації Н6 проявить себе краще. Основна причина цьому — його розмір: Н6 рази у півтори більший за Н5. При студійній роботі цей недолік можна навіть і не відчути, проте коли працюєш на виїзді, наприклад, у лісі, — розмір та вага обладнання може колосально вплинути на зручність роботи. Звісно, чим більше входів — тим більше можливостей, але на зйомках компактність — одна з основних вимог до обладнання. Н5 можна користуватись, тримаючи його однією рукою; з Н6 такий фокус не пройде.

Тому я не раджу брати Н6 замість Н5, якщо Ви не збираєтесь використовувати повний потенціал Н6.  

“Н5 не підтримує карти пам’яті, об’ємніші за 32GB.”

Насправді, портативному рекордеру просто НЕ потрібна карта пам’яті об’ємніша за 32GB, якщо ваша зйомочна зміна триває менше 30 годин. Для прикладу: нещодавно я був на зйомках, які тривали близько 14 годин, весь час я писав звук у 96kHz/24bit, сумарно отримав більше 108 записів за одну зміну — карта на 32GB не заповнилася навіть на половину. Підтримка карт пам’яті до 32GB включно — не ознака застарілості, це ознака практичності.

 

Сподіваюся, мені вдалося більш-менш об’єктивно пояснити причини необгрунтованості розповсюджених претензій. 

Итоги

Zoom Н5 — це професійний прилад, який, водночас, простий у використанні та буде зрозумілим будь-кому, хто колись мав справу зі звуком. Весь спектр своїх завдань, окреслений вище, він виконує, без перебільшення, чудово. Звісно, у рекордера є неприємний недолік, а саме — живлення. Проте якщо уявити, що Н5 живився б від чотирьох АА, як живиться Н6, це вплинуло б на його розмір, а отже і на зручність при його використанні.  

Я однозначно рекомендую вам звернути увагу на Zoom H5. За свою ціну це, мабуть, кращий цифровий рекордер для відеопродакшну.

Оценка эксперта
Оценка эксперта
5
Оценка эксперта
5
Якість запису
5.0
Функціонал
5.0
Ціна
5.0
Зручність
5.0
Плюсы
Висока якість запису
Широкий функціонал
Великий потенціал для апгрейдів
Зручність
Минусы
Спосіб живлення: 2 батарейки АА
Недостатня гнучкість налаштувань вбудованих обробок
Товары принимающие участие в обзоре
Код: 95471
есть в наличии
12 402
Отзывов (0)
Напишите ваш отзыв для
Огляд рекордера Zoom H5. Незаперечна актуальність та висока якість